Akvaplaning a pneumatiky na mokrej vozovke

Akvaplaning a pneumatiky na mokrej vozovke

V priebehu roka sú obdobia, kedy je viac daždivo a sme nútení viac jazdiť po mokrých vozovkách. Zažili ste už niekedy akvaplaning? Vaše pneumatiky zrazu stratili kontakt s vozovkou a na plytkej vrstve vody ste dostali šmyk. Tento jav je známy ako akvaplaning alebo hydroplaning a môže byť nebezpečný, ak si s ním neviete poradiť. Viete čo spôsobuje akvaplaning, kedy k nemu dochádza a ako zostať v bezpečí pri jazde v mokrých podmienkach? Prečítajte si tipy, ako predchádzať nehodám spôsobeným týmto javom v daždivom počasí.

Čo je to akvaplaning?

Akvaplaning nastáva pri vysokej rýchlosti, keď sa medzi pneumatikami a povrchom vozovky nahromadí voda tak, že pneumatika nestihne vodu odvádzať a tá ju zdvihne od vozovky. To sa môže stať, ak prejdete cez hlbokú mláku alebo výmoľ, alebo ak husto prší a cesty sú zaplavené.

Akvaplaning a pneumatiky na mokrej vozovke

Čo sa deje s autom, keď sa dostane do akvaplaningu?

Keď dôjde k akvaplaningu, vaše pneumatiky stratia kontakt s vozovkou a vy stratíte kontrolu nad vozidlom. Môže to byť mimoriadne nebezpečné, auto môže zísť z cesty alebo do protismeru. Registrujete zvýšenie otáčok motora, pretáčanie kolies, dostávate sa do šmyku, alebo sa auto nekontrolovane otáča a pneumatiky nereagujú na riadenie. Auto sa stáva znovu ovládateľné, ak pneumatika znovu získa trakciu, čiže pneumatiky sú späť v kontakte s vozovkou. 

Pomôže ABS, ESP?

ABS (anti-block system), ESP (electronic stability program) sú elektronické systémy pre reguláciu stability. No keďže pri akvaplaningu pneumatiku stráca kontakt s vozovkou, akvaplaningu predísť nedokážu. Zo šmyku pomôžu až vtedy, keď pneumatika opäť získa kontakt s vozovkou. 

Čo robiť, ak sa dostanete do akvaplaningu?

Tak, ako v každej nebezpečnej situácii, aj tu je dôležité nepanikáriť. Netočte volantom, nepridávajte plyn ani prudko nebrzdite. Ak sa dostanete do tejto situácie, uvoľnite plynový pedál, tým znížite otáčky motora. Stlačte spojku. Auto začne zotrvačnosťou postupne spomaľovať a voda postupne odtečie. Nebrzdite náhle, pretože by ste mohli úplne stratiť kontrolu nad autom.

Akvaplaning a pneumatiky na mokrej vozovke

Ako môžete zabrániť tomu, aby sa to stalo vám?

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli akvaplaningu:

  • Znížte rýchlosť. Vysoká rýchlosť je najdôležitejším faktorom, ktorý prispieva k akvaplaningu. Pri pomalšej jazde má pneumatika viac priestoru pre odvádzanie vody a udržanie trakcie. Pod pneumatikami sa pri pomalšej jazde nehromadí množstvo prebytočnej vody, tak ako to môže byť pri rýchlej jazde na mokrej vozovke.
  • Uistite sa, že sú vaše pneumatiky v dobrom stave a majú dostatočne hlboký dezén. Opotrebovaný dezén ťažšie odvádza vodu od pneumatiky. Iba dostatočný dezén dokáže dobre odvádzať vodu od pneumatiky a mať v mokrých podmienkach dobrý kontakt s vozovkou.
  • Ak je to možné, vyhýbajte sa mlákam, najmä ak nevidíte na dno. Čím hlbšia je voda, tým je priľnavosť pneumatík slabšia.
  • Jazdite pomaly a opatrne, keď prší alebo sú cesty mokré. Prispôsobte jazdu aktuálnemu stavu počasia a keď sa blížite k mláke, znížte rýchlosť.
  • Kontrolujte nahustenie pneumatík. Nedostatočne nahustené, alebo prehustené pneumatiky majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku akvaplaningu.
  • Pri kúpe pneumatík vyberajte pneumatiky pre maximálnu trakciu v mokrom počasí. Nová pneumatika s dostatočnou hĺbkou dezénu dostatočne odvádza vodu a má dobrý kontakt s vozovkou. Niektoré dezény behúňa sú pre odvádzanie vody lepšie ako iné.
  • Predvídajte. Udržujte si väčší odstup od vozidiel pred vami. Ak je pravdepodobné, že sa takáto situácia môže vyskytnúť, vypnite tempomat. Tak, ako na vozovke pokrytej snehom, buďte ostražití aj v daždivom počasí.

Aquaplaning alebo hydroplaning je nebezpečný jav, ktorý sa môže vyskytnúť na mokrej vozovke a spôsobiť, že vodiči stratia kontrolu nad vozidlom. Pochopenie toho, čo je akvaplaning a ako mu predchádzať, môže vodičom pomôcť zostať v bezpečí počas jazdy v mokrých podmienkach. Prijímanie preventívnych opatrení, ako je zníženie rýchlosti vo vlhkom počasí, udržiavanie dobrej hĺbky dezénu pneumatík, vyhýbanie sa kalužiam a monitorovanie stavu vozovky, to všetko sú dôležité kroky, ako zostať na ceste v bezpečí.