Prečítajte si, prečo sú pneumatiky čierne

Prečítajte si dôvod, prečo sú pneumatiky čierne

Pneumatiky sú čierne z nejakého dôvodu

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo sú pneumatiky čierne a na niektorých historických vozidlách zasa biele?
Kolesá prvých automobilov boli v skutočnosti prevažne vyrobené z prírodnej gumy, ktorá je mliečne biela. Teoreticky farba pneumatík môže byť akejkoľvek farby za pomoci chemických pigmentov a farbív.

Počiatky pneumatík

Vynález automobilovej pneumatiky bol historickým začiatkom automobilového priemyslu. Bohužiaľ, čistá guma bola v prvých modeloch automobilov príliš mäkká. To spôsobilo, že bola menej odolná voči opotrebovaniu a navyše sa veľmi rýchlo zahrievala, čo spôsobovalo jej ľahkú deformáciu. Časom sa ukázalo, že biele pneumatiky nedokážu správne priľnúť k vozovke a nie sú dostatočne odolné.

Uhlíkové sadze zapríčiňujú, že sú pneumatiky čierne

V 20. storočí sa výrobcovia pneumatík zamerali na to, ako by mohli svoje výrobky vylepšiť. To viedlo k vynálezu sadzí, vďaka ktorým sú pneumatiky čierne. Zistili, že sadze v kombinácii s kaučukom dodávajú pneumatike stabilitu, odolnosť a zlepšujú schopnosť pohlcovať teplo.

Okolo roku 1917 sa začali vyrábať prvé automobily, ktoré mali pneumatiky čierne. Boli vyrobené z čierneho pigmentu nazývaného sadze. Primiešaním sadzí do gumy môžu pneumatiky automobilov prejsť niekoľko násobne viac kilometrov ako v minulosti.

Uhlíkové sadze

Pôvodne výrobcovia pneumatík používali sadzu len na behúne, pričom bočnice zostali biele. Preto má väčšina historických vozidiel biele bočnice.

Vlastnosti uhlíkových sadzí

Uhlíková čerň je látka, ktorá zlepšuje vlastnosti gumy tým, že zvyšuje jej pevnosť a odolnosť. Pneumatike dodáva tlmiace vlastnosti, ktoré by zlepšili komfort jazdy, tiež pomáha znižovať opotrebovanie pneumatiky a chladí pneumatiku tým, že absorbuje teplo a vyrovnáva teplotu v celej pneumatike, čo minimalizuje škodlivé žiarenie zo slnka, ozónu a denného tepla.

Uhlíková čerň umožňuje pneumatikám priľnavosť k vozovke a zlepšuje trakciu, ako aj znižuje rýchlosť opotrebenia behúňa.
Jednoduchšia náročnosť čistenia pneumatík.

Farba auta získava funkčnú výhodu z čierneho tónu. Čierne autoplášte sa ľahko udržiavajú v čistote oproti bielym. Dajú sa upraviť pomocou vlastných farebných diskov a krytiek.

Najnovšie pneumatiky v našom katalógu