Výhody otáčania pneumatík – 7 tipov

Výhody otáčania pneumatík

Výhody otáčania pneumatík – dezén pneumatík je dôležitý, pretože určuje, ako dobre vozidlo brzdí, zrýchľuje, ovláda sa a reaguje na pohyby volantu. Pneumatiky sa časom opotrebovávajú nerovnomerne, čo má väčšinou za následok, že predné pneumatiky sú opotrebovanejšie ako zadné.

Otáčanie pneumatík je nevyhnutné, pretože predlžujú životnosť a tým zvyšuje vašu bezpečnosť. Zachováva tiež niektoré dôležité vlastnosti pneumatiky.

Zabezpečenie dobrej údržby pneumatík môže pomôcť predĺžiť ich životnosť a udrží vás na cestách v bezpečí. Vo všeobecnosti odporúčame poradiť sa s odborníkom na pneumatiky, aký bude mať otáčanie pneumatík vplyv na vaše vozidlo. V prípade výkonných športových modelov vozidiel je to iné, pretože predné a zadné pneumatiky majú odlišné rozmery.

Čo je to otáčanie pneumatík?

Rotácia pneumatík spočíva v posúvaní pneumatík z jednej pozície na druhú.

Výhody otáčania pneumatík – 7 dôvodov prečo by ste mali otáčať pneumatiky

Poskytuje vám väčšiu priľnavosť

Časom sa pneumatiky vpredu aj vzadu opotrebujú. Predné pneumatiky pomáhajú predchádzať šmyku, zatiaľ čo zadné pneumatiky sú z hľadiska bočného pohybu neúčinné.

Počas jazdy sú predné pneumatiky vystavené opotrebovaniu rýchlejšie ako zadné. Vozidlá s pohonom predných kolies trpia opotrebovaním z dôvodu namáhania pod nápravami.

Otáčanie pneumatík vášho vozidla prispieva k pohodlnej a hladkej jazde tým, že rovnomerne rozdeľuje opotrebovanie pneumatík. Tým sa zachováva bezpečná manipulácia a pomáha sa predchádzať prepichnutiu alebo iným odreninám povrchu pneumatík.

Zlepšíte tým výkon a ovládateľnosť vášho vozidla

Pri nerovnomernej hĺbke dezénu môže v núdzových situáciách dôjsť k oneskorenému brzdeniu. Okrem toho jazda na mokrej vozovke s nerovnomerne opotrebovanými pneumatikami môže sťažovať ovládanie vozidla z dôvodu slabej priľnavosti pneumatík. Rotácia pneumatík tomu môže pomôcť zabrániť a zlepšiť rýchlosť brzdenia a schopnosť ovládať vozidlo.

Výhody otáčania pneumatík - 7 tipov

Zvýšenie palivovej účinnosti

Opotrebované pneumatiky vytvárajú odpor, ktorý zaťažuje motor. Vozidlo musí vynaložiť viac úsilia, aby prešlo rovnakú vzdialenosť, keď pneumatiky nemajú dostatočnú priľnavosť. Akékoľvek zaťaženie motora vedie k zvýšenej spotrebe paliva.
Rotácia pneumatík umožňuje efektívnejšie využívanie benzínu, čo šetrí váš čas a peniaze pri pokladni.

Znížite riziko defektov a iných vád pneumatiky

Striedanie pneumatík je veľmi dôležité, aby sa predišlo ich poruchám. Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík zvyšuje pravdepodobnosť, že dostanete defekt.

Zachovanie výrobnej záruky

Niektoré záruky na pneumatiky vyžadujú doklad o striedaní pneumatík v určitých intervaloch. Vynechaním otáčania pneumatík môže viesť k strate platnosti záruky.

Objavte ďalšie problémy skôr

Pravidelnou údržbou pneumatík môžete zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti nahromadili ďalšie problémy. Získate tak prehľad o ich stave.

Ak sú vaše pneumatiky v zlom stave, navštívte servis, kde dobrý odborník skontroluje či na bočnici nie sú defektné miesta, ohnuté disky, skorodované kolesá, či akýkoľvek iný problém, ktorý neúmerne ovplyvňuje vašu bezpečnosť počas jazdy.

Tak ako pri všetkých častiach vozidla, údržba môže pomôcť predísť predčasnému opotrebovaniu.

Predĺžite životnosť pneumatík

Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík môže znamenať, že je potrebné pneumatiky čoskoro vymeniť. Striedanie pneumatík je účinná technika na predĺženie životnosti pneumatík, pretože zabezpečuje rovnomerné opotrebovanie všetkých pneumatík.

Ako často praktizovať otáčania pneumatík?

Rotácia pneumatík sa odporúča pre všetky vozidlá či už s predným alebo celoplošným pohonom. V príručke, ktorá sa dodáva s vaším vozidlom, je uvedené, ako často by ste mali pneumatiky otáčať. Navrhovaný počet kilometrov pre striedanie pneumatík je zvyčajne medzi 10 000 a 12 000 kilometrov.

Vyberáme niektoré z našich pneumatík